Skriftspråk i förskolan

På Raoul Wallenbergs förskolor arbetar vi med en språkplan som skapar likvärdiga möjligheter för barns språkutveckling. Genom lekfullt utforskande av skriftspråk och språkrika miljöer väcks deras nyfikenhet för text. Med olika verktyg lär sig barnen textens funktion.
Förskolebarn som läser i böcker

Gemensam språkplan

På Raoul Wallenbergs förskolor följer vi en gemensam språkplan för att säkerställa att alla barn får likvärdiga möjligheter att utveckla sitt språk. Skriftspråk i förskolan är en viktig del av barns språkutveckling och handlar i grunden om att skapa nyfikenhet och positiva upplevelser av språk och text och utforska skriftspråket på ett lekfullt och naturligt sätt.

Det är inget krav att barn i förskolan ska kunna läsa och skriva korrekt, men om de utvecklar dessa färdigheter tidigt kan det medföra flera fördelar såsom att barnen bland annat självständig kan utforska texter som berikar deras språk och utvecklar kognitiva förmågor, stärker interaktion samt underlättar det skolstarten.

Språkrik lärmiljö

En central del i vår språkplan är att skapa en språkrik lärmiljö, där vi inte bara använder litteratur utan även inkluderar synlig text i omgivningen, som skyltar, etiketter och bilder med text. Barnen ges också möjlighet att utforska och prova olika verktyg som pennor, kritor, papper och tangentbord.

Genom att leka med ord och text utvecklar barnen en förståelse för textens funktion och mening, vilket är en viktig grund för deras framtida läs- och skrivutveckling. När barn ser att text kan användas för att kommunicera, informera, berätta och skapa, väcks deras nyfikenhet och motivation att själva använda och utforska text.

Fler nyheter

Raoul Wallenbergskolans nya utbildning stärker förskollärare i sitt ledarskap

Raoul Wallenbergskolan startar en ny processutbildning för förskollärare med fokus på ledarskap, likvärdighet och professionell utveckling.

Läs mer

Pil höger

Välkommen Marie Lundgren – rektor på nya Raoul Wallenbergskolan i Jungfrusund

Läs mer

Pil höger
Ett gäng gymnasieelever sitter utomhus tillsammans. En av dem skratttar.

Raoul Wallenbergskolan öppnar nytt högstadium i Källberga hösten 2026

Till hösten 2026 öppnar Raoul Wallenbergskolan ett nytt högstadium i Källberga. Skolan tar emot elever i årskurs 7 och ansökan är öppen till och med den 15 februari.

Läs mer

Pil höger