Kontakt lärare

Engagerade lärare 

Lärarna inom RWS Uppsala är ett ytterligt engagerat, kompetent och sammansvetsat gäng som brinner för att varje enskild elev ska nå sin fulla potential. Kreativitet och nytänkande är grundpelare i det pedagogiska arbetet – här sitter verkligen ingenting fast. Vi har högt ställda krav på våra medarbetare.

Våra lärare

Ylwa HastYlwa Hast
Lärare i NO
Mentor 7A
ylwa.hast@raoulwallenbergskolan.se

Anna ForsAnna Fors
Lärare i Svenska och SVA
Mentor 6A samt förstelärare
Telefon: 072-858 58 35
anna.fors@raoulwallenbergskolan.se

Hannah SundkvistHannah Sundkvist
Lärare i musik
Mentor 8A, förstelärare och elevhälsosamordnare
hannah.sundkvist@raoulwallenbergskolan.se

Elina SöderbergElina Söderberg
Lärare i Svenska och Spanska
Mentor 7B
elina.soderberg@raoulwallenbergskolan.se

Maria Hedén Maria Hedén
Lärare i Matematik
Mentor i 9B
maria.heden@raoulwallenbergskolan.se

David McVickerDavid McVicker
Lärare i matematik
Mentor 8C
david.mcvicker@raoulwallenbergskolan.se

Björn PerssonBjörn Persson
Lärare i SO
Mentor 8B
bjorn.persson@raoulwallenbergskolan.se

Hanna SlotteHanna Slotte
Lärare i Idrott & Hälsa
Mentor 9A
hanna.slotte@raoulwallenbergskolan.se

Johanna LundhammarJohanna Lundhammar
Lärare i SO
Mentor 8A
johanna.lundhammar@raoulwallenbergskolan.se

Bitten LarssenBitten Larssen
Lärare i bild
Mentor 8C
bitten.larssen@raoulwallenbergskolan.se

Felice RubinFelice Rubin
Lärare i Tyska
Mentor 8B
felice.rubin@raoulwallenbergskolan.se

Erik LinderssonErik Lindersson
Lärare i Engelska
Mentor 6A
erik.lindersson@raoulwallenbergskolan.se

Miriam RubinMiriam Rubin
Lärare i NO
Mentor 7B
miriam.rubin@raoulwallenbergskolan.se

Anna WikborgAnna Wikborg
Lärare i svenska/SVA
Mentor 9A
anna.wikborg@raoulwallenbergskolan.se

Ida UhlinIda Uhlin
Lärare i engelska
ida.uhlin@raoulwallenbergskolan.se

Annelie HammarströmAnnelie Hammarström
Lärare i slöjd
Mentor 7A
annelie.hammarstrom@raoulwallenbergskolan.se

Firat KandemirFirat Kandemir
Lärare i hemkunskap
Mentor 9B
firat.kandemir@raoulwallenbergskolan.se

Annica BjörsellAnnica Björsell
Resurslärare
Telefon: 070-775 36 95
annica.bjorsell@raoulwallenbergskolan.se

Chadi Al-KafriChadi Al-Kafri
Resurslärare
Telefon: 070-261 72 36
chadi.al-kafri@raoulwallenbergskolan.se

Paula RicotePaula Ricote
Lärare i Spanska
paula.ricote@raoulwallenbergskolan.se

Maria AroniMaria Aroni
Lärare i Franska

maria.aroni@raoulwallenbergskolan.se

Kim SignellKim Signell
Lärare i Engelska
Föräldraledig
kim.signell@raoulwallenbergskolan.se

Morlin SchubertMorlin Schubert
Lärare i Tyska
Föräldraledig
morlin.schubert@raoulwallenbergskolan.se

Hannah Sundkvist – musiklärare

Hannah 201310

”Jag är utbildad musik- och geografilärare och driver även på min fritid en rad musik-och utbildningsprojekt för ungdomar, lokalt i Uppsala och i Tanzania.  Jag är även aktiv i olika band inom olika genrer, som världsmusik, rock, soul, jazz och  pop.

Det är på högstadiet som många elever upptäcker glädjen i att spela musik tillsammans. Jag hängav mig själv åt trummorna som tonåring (trots att jag hade spelat både fiol och piano sedan sju års ålder). Jag fortsatte efter det på en dans och musikalskola . Efter att ha varit verksam i musikbranshen i några år kunde jag inte hålla tillbaka mina drömmar om att få undervisa och sökte därav in till musikhögskolan.

Fokus i min undervisning (och kanske det som är min egen drivkraft som lärare) är att inspirera mina elever till att våga testa nya saker och att låta dem vara kreativa. Från och med årskurs sex får eleverna testa på och lära sig nya instrument och övas under de kommande åren i att spela och skapa musik tillsammans.

Raoul Wallenbergskolan erbjuder eleverna mer estetisk verksamhet än vanligt och har fantastiska resurser för  att bedriva en modern undervisning i dans, sång och ensemble.  Utöver dessa tillval kan eleverna även välja att producera sina egna skivor, skriva sin egen musik eller att delta i skolkören. Nu när eleverna dessutom har fått sina egna datorer har vi hittat nya metoder för att arbeta digitalt med musikmedier, inspelning och produktion.

Jag älskar att arbeta på en skola som brinner för att höja upp varje enskild elev och att ingå i ett arbetsteam med hög ambitionsnivå.