Kontakta oss

Raoul Wallenbergskolan Uppsala

Sjukanmälningar

Sjukanmälningar görs via Skolplattformen
Vid problem mailar ni vår IT-tekniker:  itsupport.uppsala@raoulwallenbergskolan.se
Vid akuta ärenden ring: 070-486 78 36 mellan kl 08.00 – 16.00

PostadressKungsgatan 18753 21 Uppsala
BesöksadressKungsgatan 18Uppsala
Telefon personalrumPersonalrum åk 6-7: 070-495 04 43
Personalrum åk 8-9: 070-492 98 97
Personalrum åk.6-7-9: 072-858 37 30​
Rektor
Christer Fernqvist
070-778 96 64
Bitr.Rektor
Sofie Andersson
073-301 21 71
Skoladministration
Jonas Thorell
070-486 78 36

Skolledning

Christer FernqvistChrister Fernqvist
Rektor
Telefon: 070-778 96 64
E-post: christer.fernqvist@raoulwallenbergskolan.se
Sofie AnderssonSofie Andersson
Bitr. Rektor och specialpedagog, ansvarig för skolhälsan
Telefon: 073-301 21 71
E-post: sofie.andersson@raoulwallenbergskolan.se
Maria Hedén
Maria Hedén
Lärare i matematik, Mentor i 8B, arbetslagsledare
Telefon: 070-8585835
E-post: maria.heden@raoulwallenbergskolan.se


David McVicker
David McVicker
Lärare i matematik, Mentor 9C, arbetslagsledare
Telefon: 072-2169024
E-post: david.mcvicker@raoulwallenbergskolan.se

Skoladministration

Jonas ThorellJonas Thorell
Skoladministratör, IT-ansvarig och vaktmästeri ärenden
Telefon: 070-486 78 36
E-post: jonas.thorell@raoulwallenbergskolan.se

Skolhälsa

Sofie AnderssonSofie Andersson
Bitr. Rektor och specialpedagog, ansvarig för skolhälsan
Telefon: 073-301 21 71
E-post: sofie.andersson@raoulwallenbergskolan.se
Hannah SundkvistHannah Sundkvist
Lärare i musik
Mentor 9A, Förstelärare, likabehandling och värdegrund samt internationella relationer
E-post: hannah.sundkvist@raoulwallenbergskolan.se

Shrazad BahadorShrazad Bahador
Skolsköterska
Telefon: 08-92 85 84
E-post: sharzad.bahador@skolhalsan.se
Anna-Lena LövingAnna-Lena Löving
Skolkurator
Telefon: 073-593 21 97
E-post: anna-lena.loving@raoulwallenbergskolan.se
No ImageSonya Kerimo
Syokonsulent/Studievägledare
(Vid frågor rörande din praktik- eller gymnasieplats)
E-post: sonya.kerimo@raoulwallenbergskolan.se
Finns tillgänglig på onsdagar 08:00 - 12:00 på våning 3
Annica BjörsellAnnica Björsell
Lärare i slöjd, elevassistent, Resurslärare
Mentor 8A
Telefon: 070-832 88 34
E-post: annica.bjorsell@raoulwallenbergskolan.se

Annika AlmgrenAnnika Almgren
Lokalvårdare och köksansvarig
E-post: annika.almgren@raoulwallenbergskolan.se
No ImageLina Kiurgian
Cafévärd och lärarassistent
E-post: lia.kirugian@raoulwallenbergskolan.se

Lärare

Ylwa HastYlwa Hast
Lärare i NO
Mentor 8A, Förstelärare
E-post: ylwa.hast@raoulwallenbergskolan.se

Anna ForsAnna Fors
Lärare i Svenska och SVA
Mentor 7A samt förstelärare
E-post: anna.fors@raoulwallenbergskolan.se

Hannah SundkvistHannah Sundkvist
Lärare i musik
Mentor 9A, Förstelärare, likabehandling och värdegrund samt internationella relationer
E-post: hannah.sundkvist@raoulwallenbergskolan.se

Elina SöderbergElina Söderberg
Lärare i Svenska och Spanska
Föräldraledig
E-post: elina.soderberg@raoulwallenbergskolan.se

Björn PerssonBjörn Persson
Lärare i religion och historia
Mentor 9B
E-post: bjorn.persson@raoulwallenbergskolan.se

Hanna SlotteHanna Slotte
Lärare i Idrott & Hälsa
Mentor 6A
E-post: hanna.slotte@raoulwallenbergskolan.se

Johanna LundhammarJohanna Lundhammar
Lärare i Geografi och Samhällskunskap
Mentor 9A
E-post: johanna.lundhammar@raoulwallenbergskolan.se

Kim SignellKim Signell
Lärare i Engelska
Mentor 7A
E-post: kim.signell@raoulwallenbergskolan.se

Miriam RubinMiriam Rubin
Lärare i NO
Mentor 8B
E-post: miriam.rubin@raoulwallenbergskolan.se

Anna WikborgAnna Wikborg
Lärare i Svenska/SVA
Mentor 7B
E-post: anna.wikborg@raoulwallenbergskolan.se

Ida UhlinIda Uhlin
Lärare i Engelska, geografi, och samhällskunskap
Mentor 9C
E-post: ida.uhlin@raoulwallenbergskolan.se

Annelie HammarströmAnnelie Hammarström
Lärare i slöjd
Mentor 9B
E-post: annelie.hammarstrom@raoulwallenbergskolan.se

Annica BjörsellAnnica Björsell
Lärare i slöjd, elevassistent, Resurslärare
Mentor 8A
Telefon: 070-832 88 34
E-post: annica.bjorsell@raoulwallenbergskolan.se

Patricia FeitoPatricia Feito
Lärare i Spanska
Mentor 9A
E-post: patricia.feito@raoulwallenbergskolan.se

David KolsmyrDavid Kolsmyr
Elevassistent
Telefon: 072-858 68 33
E-post: david.kolsmyr@raoulwallenbergskolan.se

Julia BerglundJulia Berglund
Lärare i Bild
Mentor 8A
E-post: julia.berglund@raoulwallenbergskolan.se


Miranda de VerdierMiranda de Verdier
Lärare i Spanska
E-post: miranda.deverdier@raoulwallenbergskolan.se

Niklas Jonsson
Niklas Jonsson
Lärare i Hemkunskap
Mentor 7B
E-post: niklas.jonsson@raoulwallenbergskolan.se


Kristina Fahlstedt-MartinKristina Fahlstedt-Martin
Lärare i Franska
Mentor 9B
E-post: kristina.fahlstedt-martin@raoulwallenbergskolan.se



Linda LansLinda Lans
Lärare i Svenska
Mentor 9B
E-post: linda.lans@raoulwallenbergskolan.se

Rasmus TherkildsenRasmus Therkildsen
Lärare i Tyska
E-post: rasmus.therkildsen@raoulwallenbergskolan.se