Kontakta oss

Raoul Wallenbergskolan Uppsala

Sjukanmälningar

Sjukanmälningar görs via RWSnet.
Vid problem mailar ni vår IT-tekniker:  itsupport.uppsala@raoulwallenbergskolan.se
Vid akuta ärenden ring: 070-486 78 36 mellan kl 08.00 – 16.00

PostadressKungsgatan 18753 21 Uppsala
BesöksadressKungsgatan 18Uppsala
Telefon personalrumPersonalrum åk 6-7: 070-495 04 43
Personalrum åk 8-9: 070-492 98 97
Personalrum åk.6-7-9: 072-858 37 30​
Rektor
Christer Fernqvist
070-778 96 64
Bitr.Rektor
Sofie Andersson
073-301 21 71
Skoladministration
Robert Johansson
Jonas Thorell
070-486 78 36

Skolledning

Christer FernqvistChrister Fernqvist
Rektor
Telefon: 070-778 96 64
christer.fernqvist@raoulwallenbergskolan.se
Sofie AnderssonSofie Andersson
Bitr. Rektor och specialpedagog, ansvarig för skolhälsan
Telefon: 073-301 21 71
sofie.andersson@raoulwallenbergskolan.se
Anna ForsAnna Fors
Arbetslagsledare
Telefon: 072-858 58 35
anna.fors@raoulwallenbergskolan.se
Ylwa HastYlwa Hast
Arbetslagsledare
Telefon: 072-832 88 34
ylwa.hast@raoulwallenbergskolan.se

Skoladministration

Robert JohanssonRobert Johansson
Skoladministratör, IT-ansvarig och vaktmästeri ärenden
(lösenord, hemsida samt problem med skoldator eller frånvaroanmälan)
Telefon: 070-486 78 36
robert.johansson@raoulwallenbergskolan.se
Jonas ThorellJonas Thorell
Skoladministratör, IT-ansvarig och vaktmästeri ärenden
(lösenord, hemsida samt problem med skoldator eller frånvaroanmälan)
Telefon: 070-486 78 36
jonas.thorell@raoulwallenbergskolan.se

Skolhälsa

Hannah SundkvistHannah Sundkvist
Ansvarig för elevhälsan samt specialpedagogiken
hannah.sundkvist@raoulwallenbergskolan.se
Shrazad BahadorShrazad Bahador
Skolsköterska
Telefon: 08-92 85 84
sharzad.bahador@skolhalsan.se
Johanna SedinJohanna Sedin
Skolkurator
Telefon: 073-593 21 97
johanna.sedin@raoulwallenbergskolan.se
No ImageSonya Kerimo
Syokonsulent/Studievägledare
(Vid frågor rörande din praktik- eller gymnasieplats)
Telefon: 073-593 21 97​​
sonya.kerimo@raoulwallenbergskolan.se
Finns tillgänglig på onsdagar 08:00 - 12:00 på våning 3
Annica BjörsellAnnica Björsell
Elevassistent och resurs
Telefon: 072-832 88 34
Finns tillgänglig måndag - torsdag 08.00 - 15.00
annica.bjorsell@raoulwallenbergskolan.se
Chadi Al-KafriChadi Al-Kafri
Elevassistent och resurs
Telefon: 070-261 72 36
Finns tillgänglig måndag - fredag 08.00 - 16.00
chadi.al-kafri@raoulwallenbergskolan.se
Annika AlmgrenAnnika Almgren
Lokalvårdare och köksansvarig
annika.almgren@raoulwallenbergskolan.se
No ImageLina Kiurgian
Cafévärd och lärarassistent
lia.kirugian@raoulwallenbergskolan.se

Lärare

Ylwa HastYlwa Hast
Lärare i NO
Mentor 7A
ylwa.hast@raoulwallenbergskolan.se

Anna ForsAnna Fors
Lärare i Svenska och SVA
Mentor 6A samt förstelärare
Telefon: 072-858 58 35
anna.fors@raoulwallenbergskolan.se

Hannah SundkvistHannah Sundkvist
Lärare i musik
Mentor 8A, förstelärare och elevhälsosamordnare
hannah.sundkvist@raoulwallenbergskolan.se

Elina SöderbergElina Söderberg
Lärare i Svenska och Spanska
Mentor 7B
elina.soderberg@raoulwallenbergskolan.se

Maria Hedén Maria Hedén
Lärare i Matematik
Mentor i 9B
maria.heden@raoulwallenbergskolan.se

David McVickerDavid McVicker
Lärare i matematik
Mentor 8C
david.mcvicker@raoulwallenbergskolan.se

Björn PerssonBjörn Persson
Lärare i SO
Mentor 8B
bjorn.persson@raoulwallenbergskolan.se

Hanna SlotteHanna Slotte
Lärare i Idrott & Hälsa
Mentor 9A
hanna.slotte@raoulwallenbergskolan.se

Johanna LundhammarJohanna Lundhammar
Lärare i SO
Mentor 8A
johanna.lundhammar@raoulwallenbergskolan.se

Bitten LarssenBitten Larssen
Lärare i bild
Mentor 8C
bitten.larssen@raoulwallenbergskolan.se

Rita BerhaneRita Berhane
Lärare i Tyska
Mentor 8B
rita.berhane@raoulwallenbergskolan.se

Erik LinderssonErik Lindersson
Lärare i Engelska
Mentor 6A
erik.lindersson@raoulwallenbergskolan.se

Miriam RubinMiriam Rubin
Lärare i NO
Mentor 7B
miriam.rubin@raoulwallenbergskolan.se

Anna WikborgAnna Wikborg
Lärare i svenska/SVA
Mentor 9A
anna.wikborg@raoulwallenbergskolan.se

Ida UhlinIda Uhlin
Lärare i engelska
ida.uhlin@raoulwallenbergskolan.se

Annelie HammarströmAnnelie Hammarström
Lärare i slöjd
Mentor 7A
annelie.hammarstrom@raoulwallenbergskolan.se

Firat KandemirFirat Kandemir
Lärare i hemkunskap
Mentor 9B
firat.kandemir@raoulwallenbergskolan.se

Annica BjörsellAnnica Björsell
Resurslärare
Telefon: 070-775 36 95
annica.bjorsell@raoulwallenbergskolan.se

Chadi Al-KafriChadi Al-Kafri
Resurslärare
Telefon: 070-261 72 36
chadi.al-kafri@raoulwallenbergskolan.se

Paula RicotePaula Ricote
Lärare i Spanska
paula.ricote@raoulwallenbergskolan.se

Paul KaboréPaul Kaboré
Lärare i Franska

paul.kabore@raoulwallenbergskolan.se

Kim SignellKim Signell
Lärare i Engelska
Föräldraledig
kim.signell@raoulwallenbergskolan.se

Morlin SchubertMorlin Schubert
Lärare i Tyska
Föräldraledig
morlin.schubert@raoulwallenbergskolan.se