RWS Uppsala växer
Invigning av nytt våningsplan
Skolåret inleddes onsdagen den 17 augusti med en invigningshögtid. Vid sidan om alla viktiga elever och dess föräldrar gästades skolan av Nina Lagergren, syster till Raoul Wallenberg, och hennes barnbarn Cecila Åhlberg, som för övrigt höll ett fantastiskt fint tal. Hannah Sundkvist, fiol och sång, och Stefan Ajax, piano, stod för de fina musikinslagen. Det nya våningsplanet invigdes eftersom antalet elever ökat med 50 procent! Cecila Åhlberg klippte banden och förklarade det nya våningsplanet för invigt.
Cecilia Åhlbergs tal
”Kära skolledning, rektor, personal, föräldrar och framförallt – er ungdomar!!!
Jag känner mig glad, hedrad och tacksam att få står här med min mormor, Nina Lagergren, Raouls Wallenbergs syster och inviga era nya fina lokaler. Tack till initiativtagarna till denna skola och till er alla som hjälper till att sprida minnet av Raoul Wallenberg och framförallt för fram hans gärning och på det sättet kan vi alla påverka vår omgivning till det bättre. Jag vill gratulera alla er som jobbar här, i och kring skolan, alla ungdomar med föräldrar för att ni valt denna skola och framförallt vill jag gratulera alla er ungdomar som får gå här i skolan.
Raoul Wallenberg är verkligen en förebild och det är med glädje vår familj ser denna skola växa och för hans minne och gärning vidare. Jag hoppas att ni kan inspireras av Raoul, precis som jag själv är, och ha honom som er förebild. Ni kan hjälpa till att stå upp mot orättvisor i ert dagliga liv.
Raoul Wallenberg växte upp i ett samarbete mellan generationer och han fick lära sig att bli en världsmedborgare. Så som er skola tänker internationellt så var Raoul en internationell man. Han fick resa mycket och gå i skola på olika ställen. Han träffade många olika människor och tyckte att människor har ett lika värde. Raoul hade ingenting gemensamt med de människor han räddade i Ungern under 2:a världskriget, han tillhörde inte samma kultur, nationalitet eller religion, ändå visade han stor medkänsla under denna svåra tid.
I vår tid sker fortfarande folkmord, diskriminering, rasfientlighet m.m. då är det viktigt med förebilder och hjältar, jag tycker att Raoul Wallenberg är en förebild och en hjälte och i er skola arbetar ni i Raoul´s anda med ledord som Medkänsla, Mod, Ärlighet och Handlingskraft. Raoul hade stort mod att stå upp för den svagare och stå upp mot orättvisor. Han var ärlig och handlingskraftig och genom sitt agerande räddade han tusentals människor undan en säker död. Han var smart, diplomatisk, språkkunnig och kreativ och genom detta lyckades han med sitt uppdrag. Ni får mycket av detta i er skola som arbetar internationellt, som är framåtsträvande, ambitiös och där ni jobbar mycket med NO-ämnen likväl som SO, kreativa ämnen och språk. Som ert motto lyder : Ingen enskild elev ska hållas tillbaka och ingen ska lämnas efter. Så får ni i dessa nya lokaler ytterligare förutsättningar att lära er, och varandra och fortsätta vara en toppskola.
Genom er elever förs Raoul´s gärning vidare och han har visat oss att en person kan göra skillnad och ni kan fortsätta hans arbete genom att tänka att ”alla kanske inte kan göra allt men alla kan göra något” och på det sättet kan vi alla göra världen lite bättre. Tillsammans med min mormor vill jag önska er lycka till och i RW´s anda få inviga era nya lokaler”.
Kommentarer